Technológia

MAVA, s. r. o. využíva pri stavbe zrubov osvedčenú technológiu spájania dreva bez kovových prvkov (takzvané rybynové spoje), vďaka čomu nevznikajú v konštrukcii tepelné mosty a drevo si zachováva svoje výnimočné tepelnoizolačné vlastnosti.

Ako izolácia zrubového skeletu sa používa stáročiami osvedčený prírodný materiál drevená vlna, ktorá zabezpečuje všetky tepelnoizolačné a ekologické parametre drevnej hmoty.

Ako vnútorná izolácia sa používa minerálna vlna na doplnenie tepelnoizolačných a zvukových vlastnosti stavby.

Na ošetrenie a impregnáciu dreva používa spoločnosť výlučne ekologické prírodné náterové látky, ktoré zachovávajú prírodný charakter dreva a pritom ho účinne chránia pred nepriazňou počasia, plesňami, škodcom ale aj UV žiarením. Ďalšou výhodou týchto náterových latkách je zdravotná nezávadnosť voči alergikom a ich nenáročnosť na údržbu.

Zrubová stavba sa realizuje v dvoch etapách:

1. etapa

je hrubá stavba, ktorá prevažne obsahuje zhotovenie zrubového skeletu, osadenie stropných trámov, zhotovenie krovovej konštrukcie, plne debnenie krovu, pokrytie paropriepustnou hydroizolačnou fóliou, kontra laty a latovanie strechy, pokrytie strechy krytinou, zhotovenie konštrukcie štítov a vikierov, zadebnenie štítov a vikierov, zaklop stropu. Po zhotovení hrubej stavby je potrebne zrub nechať vyzrieť určitú dobu. Doba zretia zrubu je závislá od rôznych faktorov ako sú poveternostné podmienky, húževnatosť drevnej hmoty a podobne.

2. etapa

je finalizácia stavby kde sa pristupuje k interiérovému a exteriérovému dokončenie stavby. Oproti klasickým murovaním stavbám sa začína z podkrovím a až po ukončení podkrovia sa ukončuje aj prízemie. Do finalizácie spadá zhotovenie priečok, rozvodov sieti , sanita , podlahy, okna, dvere, kúrenie, vypílenie zrubových otvorov, brúsenie zrubu a následne nátery. Pri finalizácií sa postupuje individuálne na základe požiadaviek investora keďže na interiér je možno použiť viacero druhov materiálu, ako aj rôzne tipy médiá na vykurovanie apod.